E-Ticaret için Pazarlama Otomasyonunu Geliştirmenin 8 Yolu

0 Comments

Pazarlama otomasyonu, ilgili kampanyalar oluşturmak için e-postayı müşteri yönetimi platformunuza entegre edebilir. Ancak, e-ticaret satıcıları için en önemli özellik, ziyaretçinin görüntülenen ürünler gibi yerinde davranışını, CRM’nizdeki o kişinin profiliyle senkronize etmektir.


Bu nedenle pazarlama otomasyonu, müşterilerin satın alma geçmişine ve yakın zamanda bakılan ürünlere dayanan segmentler yaratmalarına izin verir. Bu yazımızda, bir eticaret pazarlama otomasyon programını hızlandırmanın 8 yolundan bahsedeceğim.

E-Ticaret için Pazarlama Otomasyonu

1 – Temiz Veri Kullan

Müşteri veritabanınız güncel, doğru, tutarlı ve eksiksiz olmalıdır. Mağazalarınıza girmiş olan müşterilerin hemen çıkma oranlarını, aboneliği iptal oranlarını ve bağlılığı izleyerek veri kalitenizi takip edin. Ürünleriniz doğru şekilde kategorize edilişini kontrol edin. Veri problemlerini satışlara zarar vermeden hemen önce giderin.

2 – Müşterilerinize “Hoşgeldiniz” Maili Gönderin

Birisi mağazanızdan bir ürün satın aldığında veya bültene kaydolurken, hoş geldiniz e-postası göndermek çok önemlidir. Bu sayede müşterileriniz memnun kalacak ve aktif bir mağaza olduğunuz anlayıp geri dönüş reytinglerinizin artmasına neden olacaktır. Bunun yanında müşterilerinizin maillerine indirim kuponları gibi şeylerde yollamak mağazanıza daha fazla katkıda bulunacaktır.

3 – Tamamlayıcı Ürünler Sunun


Bir sanal mağazada en son görüntülenen öğeleri otomatik olarak dahil etmek her zaman etkili değildir. En iyi strateji ise önceden satın almış olduğu benzer ürünleri göndermek. Ayrıca, satın almadan önce müşterilerin ürünlerini yollarını analiz ederek tamamlayıcı öğeleri tanımlayabilirsiniz.

4 – İnce Ayar Segmentasyonu

Markanızla alıcı arasındaki bağlantıyı iyi tutmak için e-postalar önemlidir. Harcama alışkanlıklarına, görüntülenen veya satın alınan ürünlere, sitenize yaptığı ziyaretler ve kayıt oluşturmak gibi markanızla genel etkileşime dayalı e-postaları bölümlere ayırabilirsiniz. Müşterinizi ne kadar iyi analiz ederseniz satışlarınız o kadar etkili olacaktır. Daha iyi bölümlere ayırmak için demografik bilgileri elde etmeye çalışabilirsiniz.

5 – Sadık Müşterilere Farklı Davranın


Markanıza sadık davranan müşterilere onlara kendilerini özel hissettirin. Müşterileri tekrarlamak sadece kar elde etmekle kalmaz, aynı zamanda iyi marka elçileri olabilir. Bu müşterilere özel fırsatlar ve hatta özel ürünler sunmak onları mutlu edebilir.

6 – Alışveriş Sepetlerini Terk Eden Ziyaretçileri Hedefleyin

Müşterilerin sitenize ziyaretinizi sağladınız ama sepetlerindeki ürünleri ödemeden çıkış yapıyorlar, bir sonraki adım vazgeçme nedenini belirlemektir. Hızlı bir anket devreye girebilir veya tek bir çoktan seçmeli soru ile, nedenini soran bir e-posta göndermeyi deneyebilirsiniz.

7 – Satın Alma Sonrası E-Posta Gönder

Bazı firmalar, satın alma sonrası e-posta aracılığıyla müşterisine kupon gönderir. Bazıları ise sadece ürün incelemesi talep eder. Ne olursa olsun, birisi bir ürün aldıktan sonra geri bildirim istemek, tamamlayıcı ürünleri satmak veya sadece müşteriyle iletişim kurmak markanızı geliştirmek için yapacağınız çalışmalara yardımcı olan bir etkendir. Neden hepsini yapmıyorsunuz?

8 – Ziyaretçileri Tekrar Meşgul Et

Bir pazarlamacının işinin en zor kısmı ziyaretçileri siteye geri dönmeye ikna etmek olabilir. İndirim önerileri, neden ayrıldıkları hakkında bilgi almak ve farklı stratejiler üretmek gerekebilir. Basit bir “seni özledik” e-postası bile işe yarayabilir.

0

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 16 =