Bulut depolama nedir? Bulutta çalışmanın avantajları

0 Comments

 

Bulut depolama nedir?

Bulut hakkında bilmeniz gereken ilk şey bulutun fiziksel bir şey olmadığıdır. Bulut bir sunucu ağıdır ve bu sunuculardan her biri ayrı bir işleve sahiptir.

Bazı sunucular, çeşitli uygulamaları çalıştırmak veya bir hizmeti çalıştırmak için işlemciyi şarj eder. Örneğin, Adobe’nin Creative Suite (Photoshop, vb.) Artık bir kutuda mevcut değildir. Bunun yerine, aylık bir abonelik ücreti ödersiniz ve ne isterseniz kullanın. İşte bu yüzden Adobe Creative Cloud deniyor.

Bazı diğer sunucular veri depoluyor. Bulut, yukarıda belirttiğim gibi bununla sınırlı olmayan bir hizmettir ancak en çok bilinen yöntemdir. Örnek olarak, telefonunuzla resim çektiğinizde (iCloud’u kullanmadığınızı varsayarsak), resim telefonun belleğinde saklanır. Ancak, bu resmi Instagram’a yüklerseniz, buluta gönderilirsiniz.

Kısacası, bulut sunucular ağıdır. Instacement ya da Dropbox gibi veri depolamanın yanı sıra Adobe Creative Cloud gibi bir hizmet de sağlayabilir. Büyük olasılıkla birçok bulut hizmeti kullanıyorsunuz. GoogleDrive, Skydrive, iCloud, Evernote vb.

Bulutta çalışmanın avantajları

Maliyetler şirketler için önce gelir. Yalnızca kendi donanımlarını ödemek yerine bulut hizmetlerini kullanmak çok daha çekici. Daha sonra genişleme veya kısıntıya ihtiyacınız varsa, bulut kullanıcılarının bunları işinize dahil etmeleri çok kolaydır. Kendi ekipmanına sahip olan firmalar bu tür genişleme veya daralmaya maruz kalmaktadırlar.

Bireysel kullanıcı için, bulutun en iyi parçası, güvenli bir yedekleme sunmaktır. Böylece, verilerinizin kaybolma riski en çok azaltılır. Özellikle çok kişisel olmayan dosyaları depolamak ve daha sonra onları geri çağırmak gibi işlemler. Bilgisayarınıza ne olursa olsun dosyalarınızın güvende olduğunu bilmek çok rahatlatıcıdır. Ancak tam güvenlik için aşağıdaki güvenlik bölümünü okuyun ve orada önlem alın.

0

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + eleven =