Data Center nedir? Nasıl çalışır?

0 Comments

Data Center nedir?

Data Center (Veri Merkezi), bilgisayarın ve ağ donanımının, verileri çok büyük boyutlarda toplamak, depolamak, işlemek ve dağıtmak için merkezileştirildiği yerlerdir.

Bu merkezler, web sitelerinin gerektirdiği ve depoladığı hizmetleri, e-posta ve anında mesajlaşma, bulut depolama ve uygulamaları / hizmetleri, e-ticaret işlemleri ve verileri toplarlar.

Data Center nasıl çalışır?

Herhangi bir işletmenin ürettiği veya kullandığı her türlü veriyi saklamak için bir veri merkezine ihtiyaç duyar. Veri merkezlerine, devlet kurumları, eğitim kurumları, telekomünikasyon şirketleri, finansal kurumlar, sağlık kuruluşları, her büyüklükte perakendeci ve Google ve Facebook gibi bilgi ve sosyal paylaşım hizmetleri sunan çevrimiçi pazarlamacılar da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde ihtiyaç duyulmaktadır.

Verilere yavaş ve güvensiz erişim yaşamsal hizmetlerin durdurulmasına neden olabilir. Bu durum, kullanıcı memnuniyetinin azalması ve mali kayıp yaşanması anlamına gelmektedir.

Bu kayıpları önlemek için, birçok işletme, kendi bilgisayar ağlarının ve sunucularının depolama alanları  yerine, Bulut hizmetlerinden yararlanarak maliyetleri azaltmayı ve güvenliği sağlamayı amaçlarlar Bu sebeple Data Center’ları tercih etmektedirler.

0

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve + 2 =