E-ticaret siteniz güvenli mi?

0 Comments

İnternetin gelişimi, bireysel kullanıcılar ve işletmelere birçok avantaj sunmakta. Fakat teknoloji kötüye kullanımı da bazı sorunlara neden olabilmekte.

Özellikle, kullanıcıların kredi kartlarıyla ödeme yaptığı e-ticaret siteleri, kötü niyetli kişiler yüzünden çeşitli güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilir.

Bu anlamda, e-ticaret sitelerinin güvenlik yönleri son derece önemlidir. Kötü amaçlı kullanıcılar bugün e-ticaret sitelerinde müşterilerin kredi kartı bilgilerini çalabilmek için her yolu denemekte. E-ticaret sitesi sahipleri, yeterli güvenlik önlemi almadığının farkında değillerse ve yalnızca satışlar üzerinde yoğunlaşılıyorsa, site sahipleri ve müşteriler için olumsuz durumlar olabilir.

Zayıf bir site güvenliği, markanızı ve müşterilerinizi savunmasız hale getirebilir. Oxi Yazılım gibi profesyonel bir yazılım satıcısının e-ticaret platformunu kullanarak ve tüm altyapı gereksinimlerinizi sorumluluk alanına bırakarak; sitenizin güvenliğiyle ilgili sorundan kurtulabilirsiniz.

Oxi Yazılım’da, e-ticaret sitenizin güvenliğini artıracak önemli ipuçları hazırladık …

Güçlü bir SSL sertifikası

Güvenli Yuva Katmanı (SSL); E-ticaret sitenizin kredi kartı ile satışı sırasında müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için kurulan ve sitenize tamamen lisanslı olabilecek bir güvenlik sertifikası. Şifreleme teknolojisine sahip güvenilir bir servis sağlayıcıdan gelen güçlü “SSL sertifika uygulaması” nı kullanarak; gerekli güvenlik önlemlerini çok düşük bir maliyetle alabilirsiniz.

Oxi Yazılım; Profesyonel bir e-ticaret platformu olarak, oluşturduğu sitelerde 128 bit SSL sertifikası ile kullanıcı güvenliği sağlar. Alışveriş bilgileri sunucularda depolanmadığından, müşterileriniz satın alımlarını güvenle yapabilir.

SSL sertifikasının e-ticaret sitenize nasıl uygulanacağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için, web barındırma yöneticiniz, kullandıkları SSL sertifikasının markasını ve hangi sayfaları şifrelediğini bilmeniz yeterli olacaktır.

İdari erişim kontrolü

Dikkate alınması gereken hususlardan biri, sitenizin yönetim bölümlerine yalnızca yetkili kişiler tarafından giriş yapılıyor olmasıdır. Sitenizin bu alandaki güvenliğini kontrol etmek için aşağıdaki soruların yanıtlarını arayabilirsiniz;

Oturum açarken hangi yetkileri gerçekleştiriyorsunuz?
Şifreler ne sıklıkta değişti?
Sunucunuz için kimlerin yönetimsel erişim izinleri ve şifreleri var?
E-ticaret sitelerinde idari girdilerin riskleri; kötü niyetli kullanıcılar sitedeki herhangi bir bölgeye sınırsız erişebilir. Böyle bir problem yaşamak; e-ticaret sitesi için kullanıcı adı ve şifre gibi kimlik doğrulamanızın çok güçlü olduğunu ve en az üç ayda bir değiştiğinden emin olabilirsiniz.

Bilindiği gibi, kullanıcı şifrelerinin güçlü olması gerekir (en az 8 ila 12 karakter) Büyük harfler, rakamlar ve semboller gibi her karakterin karakterlerden en az birini içermesi önemlidir. Sunucuya kimin “yönetimsel olarak erişim” olduğunu tam olarak bilmek ve az sayıda insana idari olarak erişmek de yararlıdır. Bu anlamda, altyapı yönetimi için bir takım kurmanız yeterli olabilir, bu da yalnızca ekibinizden birkaç güvenilen birey.

Saklanan müşteri verilerini sınırlamak

Kişisel verilerin kaydını sınırlamak ve bu verilerin güvenliğini kontrol etmek için aşağıdaki soruları yanıtlayarak sisteminizi kontrol edebilirsiniz;

Sunucularınızda hangi veri türleri saklanır?
Bu veri nasıl kullanılır?
Veriler nerede saklanır ve şifrelenir?
Müşterilerinizin verilerini bilgi suçlularından koruyarak sitenizin güvenliğini sağlamak için; Sunucularınızda depolanan verileri sınırlandırarak kötüye kullanımı önleyebilirsiniz. Güçlü bir güvenlik tekniği olarak; çok az veya hiç müşteri verileri ile pazardaki müşterilerinizi korumanın büyük yararı vardır.

Bu sorunların hepsinde fazla çaba sarf etmeden kesintisiz bir sistem oluşturmak istiyorsanız, Oxi Yazılım ile herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kendi e-ticaret işinizi güvenle kurabilir ve büyütebilirsiniz.

0

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + eighteen =